Uzimajući u obzir kvalitet vode reke Veliki Rzav i prognozu kvaliteta vode buduće akumulacije, proces prečišćavanja obuhvata sledeće:
a) Pre raspodelne komore postoji mogućnost da se sirovoj vodi dodaje:
- hlor za prethodno hlorisanje radi uklanjanja planktonskih organizama i bakterija,
- sumporna kiselina ili krečno mleko radi regulisanja rN sirove vode,
- aktivni ugalj u prahu radi uklanjanja boje i mirisa.
b) Bistrenje
Bistrenje se sastoji od:
- koagulacije,
- delimične recirkulacije mulja,
- flokulacije,
- taloženja. |
|
-
Glavni koagulant je aluminijum-sulfat koji se dozira u posebno profilisan preliv. Proces koagulacije obavlja se u komori sa brzim mešačem gde se dodaje recirkulacioni mulj za poboljšanje flokulacije.
Flokulacija se obavlja u tri stepena sa vertikalnim sporim mešačima i sa podešavanjem broja obrtaja. Rastvor polielektrolita se dodaje u prvi stepen flokulacije koji ima jednu komoru. Drugi i treći stepen flokulacije imaju po dve komore.
Taloženje flokula koji su se formirali u flokulatorima obavlja se u lamela - taložniku. Postoje dve linije taložnika. Voda se između lamela kreće odozdo na gore pri čemu dolazi do izdvajanja oformljenih flokula koje padaju u prostor za mulj. Praćnjenje mulja je automatsko i programirano je. Maksimalno površinsko opterećenje taložnice je 15,65 m^3/h/m^2 (odnosi se na celu površinu taložnika).
-
v) Ozoniranje Posle bistrenja voda se uvodi u komore za ozoniranje. kao vrlo jako oksidaciono sredstvo, ozon u tretmanu vode ima sledeće efekte: uklanjanje gvožđa, mangana, boje, mirisa i organskih materija, razgrađuje policiklične aromatične ugljovodonike, efikasnije deluje na uklanjanje patoloških mikroorganizama i klica (bakterije i virusi). Da bi se izbeglo bojenje vode, zbog oksidacije gvožđa i mangana, ozon je u procesu smešten pre filtriranja. |
|
Postoje dva generatora ozona, svaki kapaciteta 5 kg O3/h. Jedan je radni, a drugi rezervni.
Procesni računar automatski upravlja radom generatora ozona uz postizanje optimalnih uslova proizvodnje.
Ozonirani vazduh iz generatora se uduvava u vodu preko poroznih diskova montiranih po dnu komora. Višak ozona iz komora se izvlači i razgrađuje u posebnim uređajima.
g) Filtracija
Filtarska baterija se sastoji od 8 filtarskih polja sa peščanom ispunom. Svako filtarsko polje se sastoji iz dva dela razdvojena kanalom za odvod vode od pranja. Brzina filtracije je 9,28 m/h pri protoku od 1,3 m3/s i kada je svih osam filtara u radu. Visina peščane ispune je N=1,2 m. Efektivna veličina zrna je d10=0,95 mm i koeficijenat uniformnosti d10/d60 = 1,3.
Kvalitet filtrovane vode meri se kontinualno preko mutnoće u dispečerskom centru. Nivo u filtrima se održava preko sonde sa kontinualnim merenjem koje reguliše rad zatvarača na dovodu i kada se isti potpuno otvori, filtar automatski ide na pranje. |
|
-
d) Završno hlorisanje
Završno hlorisanje se vrši u rezervoarima čiste vode i u cevovodu ka potrošačima (korektivno hlorisanje). Polazna doza hlora sa postrojenja je oko 0,5 mg/l. Koncentracija hlora u vodi koja se upućuje u mrežu na fabrici vode meri se kontinualno i registruje u kompjuteru dispečerskog centra. |
|
đ) Fluorisanje
Zbog smanjenog sadržaja fluora u sirovoj vodi vrši se doziranje rastvora silikofluorovodonične kiseline u cevovodu čiste vode prema potrošačima. Zavisno od koncentracije fluora u sirovoj vodi doziranje je automatsko.
Linija za fluorisanje nije u funkciji od 03.04.1997. godine kada je Ministarstvo za zdravlje Republike Srbije svojim aktom zabranilo fluorisanje vode na Sistemu "Rzav" zbog nepostojanja atestirane silikofluorovodonične kiseline.
|
|
e) Tehnološke otpadne vode sa postrojenja
Mulj iz taložnica i voda od pranja filtara odvodi se na posebno postrojenje na kome se odvaja mulj od vode i potom odvozi na deponiju.
|
|
-